לשלוחלסגור

כתרים לשיניים - סוגים שונים של הכתרים הדנטלים - כתרי זירקוניה, כתרי חרסינה, כתרי e.maxממה עשוי כתר דנטלי?

בכתר הקלאסי סטנדרטי שרפואת השיניים משתמשת בו יותר מ-50 שנה בנוי משתי שכבות

שכבה פנימית העשויה ממתכת עובי ממוצע של 1 מ"מ ושכבה חיצונית של חרסינה שהיא נותנת לשן המראה הטבעי.

כתר שיניים עשוי חרסינה זירקונייה - גשר
כתר שיניים עשוי חרסינה זירקונייה - גשר

מתי צריך לעשות כתרים לשיניים?

שיניים שנפגעו מעששת עמוקה ונגרמו להן נזקים גדולים יטופלו תחילת בטיפול שורש, ולאחר מכן יורכב כתר. לאחר טיפול שורש השן מאבדת את המקור העיקרי להזנתה, למעשה לאחר טיפול שורש השן "מתייבשת" ומאבדת את האלסטיות שלה. בנוסף לכך, לאחר הטיפול קירות השן הופכים למאוד דקים ולא מאפשרים הישרדותה בחלל הפה לטווח הארוך. לכן שן שלא מורכב על גביה כתר לאחר טיפול שורש נמצאת בסכנת שבירה שמובילה ברוב המקרים לעקירת השן.

כתר שיניים עם בורג
כתר שיניים עם בורג

סיבה נוספת מאוד נפוצה להרכבת כתר היא צורך בהשמת גשר. במילים אחרות, להשלים שיניים חסרות בעזרת כתרים מחוברים אחד לשני. טיפול כזה מתבצע במטופלים שמסיבות שונות לא יכולים לבצע השתלת שיניים חסרות.

כתר שיניים מחוזק
כתר שיניים מחוזק

ניתן להשתמש בכתרים גם לשיפור אסתטי מהיר של החיוך, כמו במקרים בהם המטופל לא מעוניין לעבור תהליך ממושך של יישור שיניים, או כאשר התנאים הביו-מכניים בפה לא מאפשרים לבצע הליך של השמת ציפויי חרסינה (Laminates).

מה סוגים הכתרים השונים הקיימים?

בהמשך נפרט על כל סוג בפרטי פרטים. מה הם התכונות והיתרונות של כל אחד מהם?

כתרים לשיניים מסוג PFM - חרסינה מאוחה למתכת

כתרים של חרסינה מאוחה מתחלקים לשלוש קבוצות עיקריות לפי סוג המתכת שנמצאת בכתר:

כתרים על בסיס מתכת אצילה

המתכת עשויה מסגסוגת שהמרכיבים העיקריים שלה הם: זהב, פלטינה ופלדיום, עם לפחות 40% זהב בסגסוגת. היתרון של כתרים מסוג זה הוא "תאימות ביולוגית" (ביוקומפטביליות מאוד גבוה). החומרים לא גורמים לאלרגיות ויציבות החומר מעולה לאורך הזמן. החיסרון הגדול – עלות הכתר. מחיר הזהב הגבוה בימינו כמעט הוציא לגמרי כתרים מסוג זה ממרפאות השיניים.

כתרים על בסיס מתכת חצי אצילה

לפחות 25% מתכות אצילות בתוך הסגסוגת

כתרים על בסיס מתכת לא אצילה

המתכות העיקריות בסגסוגת הן CR-CO כרום–קובלט NI-CR או ניקל כרום. היתרון הוא עלות נמוכה יחסית של הכתר. בניגוד לכך החיסרון העיקרי הוא נוכחות של ניקל - מתכת שבמקרים מסוימים גורמת לאלרגיות במיוחד בקרב נשים. לפי הסטטיסטיקה בין 5-8% מהנשים מפתחות רגישות לניקל וכתוצאה מכך לא יכולות להרכיב כתרים מהסוג הזה.

כתרי זירקוניה מונוליטית (full zirconia) וכתרי חרסינה מאוחה לזירקוניה

מה היא זירקוניה? זירקוניה זהו חומר שהתרכובת הכימית שלו היא זירקוניום דיאוקסיד. (Zirconium dioxide (ZrO2 צבעו לבן והוא חומר מאוד חזק ,(כוח החוזק שלו Flexural strength 1000-1300Mpa מאוד גבוה)

יתרונות של כתר זירקוניה:

  • אסתטיקה טובה. ללא צורך בבסיס מתכתי כהה.
  • תאימות ביולוגית מצוינת ללא תגובות אלרגיות.
  • עלות החומר נמוכה יחסית.
  • תהליך ייצור דיגיטלי בעזרת טכנולוגיה CAD-CAM

חוזקו הרב של החומר יכול גם להוות חיסרון, הכתר יכול לגרום לשחיקה של שן הנגדית בסגר. במקרה של זירקוניה מונוליטית האסתטיקה לא מקסימלית ביחס לסוגי חרסינות אחרות.

כתרי e.max (ליתיום דיסיליקט Lithium Disilicate)

סוג של חרסינה שמשלב בו תכונות של חוזק רב (Flexural strength 400 Mpa). אחוז גבוה של זכוכית בתוך החומר שמאפשר להגיע לכדי אסתטיקה מצויינת. שבירת האור בתוך כתר מליתיום דיסיליקאט מקנה לו מראה טבעי במיוחד. בדומה לכתרי זירקוניה הכתר מסוג זה עשוי ללא בסיס מתכתי. כל התכונות האלו הופכות את כתרי e.max לבחירה הרציונלית והנכונה ביותר בשיניים הקדמיות. קיימות שתי גרסאות לכתרי Lithium Disilicate. הגרסה המונוליטית בנויה משכבה אחת וגרסה רב שכבתית שמביאה איתה אסתטיקה מרבית.

האם זה כואב לעשות כתר דנטלי?

התשובה היא - "לא". בזמן ההשחזה המקום מורדם ע"י הרדמה מקומית.

האם זה כואב לאחר הטיפול?

לאחר הטיפול המטופל יכול להרגיש אי נעימות באזור ההשחזה בעיקר כאב קל בחניכיים. התחושות האלה בדרך כלל עוברות תוך מספר ימים ולפעמים אפילו באותו היום.

כמה פגישות (תורים למרפאה) צריך כדי לסיים כתר דנטלי?

התשובה היא בין 2-5 פגישות תלוי באיזו טכניקה משתמש הרופא.

כמה זמן ניתן להיות עם כתר זמני?

בדרך כלל הכתר הזמני מיעוד להיות בפה מספר שבועות עד מספר חודשים. במקרים מסוימים ניתן להיות איתו שנה שנתיים. התכונות המכניות לא מאפשרות לו לשרוד ולתפקד בצורה אופטימלית זמן רב יותר.

למה חייבים לעשות כתר זמני ולא עושים ישר את הקבוע?

לכתר זמני יש מספר תפקידים חשובים. התקפיד העיקרי זה לשמור על השן המושחזת עד הקבלת הכתר קבוע ומניעת שינויים לא רצויים בשן ובקשת בזמן ההמתנה לכתר קבוע.

הכתר הזמני נפל, מה עושים?

יש לפנות למרפאה בהקדם האפשרי כדי להחזיר את הכתר או להכין אחד חדש כדי למנוע נזקים לשן שעלולים להיגרם לשן חשופה ללא כתר.

כמה זמן מחזיק הכתר הקבוע?

הכתר הקבוע צריך לשמש את המטופל במשך 10 שנים לפחות. אם המטופל מתחזק את הכתר בצורה נכונה אורך החיים שלו יכול להיות הרבה יותר גדול.

איך שומרים על הכתרים?

השן עם הכתר היא תמיד יותר חלשה מהשן הטבעית שלנו. השיניים עם הכתרים דורשים ניקוי יומיומי מאוד קפדני כולל צחצוח וחוט דנטלי או מברשות לניקוי באזורים בין השיניים (אינטרפרוקימאלים). ביקורת אצל רופא שיניים לפחות פעם בשנה. הרבה מקרים הנזק נגרם לשן עם הכתר והמטופל לא מרגיש כלום כי הוא כבר עשה שם טיפול שורש והשן לא מרגיש כמעט כלום וככה עם הזמן הנזק הולך ומחמיר עד שהכתר נופל.

לסיכום

אם אנחנו מחפשים אסתטיקה מקסימלית והתקציב הוא לא הפקטור המכריע, הבחירה המתאימה ביותר זה כתרי e.max או כתרי חרסינה על בסיס זירקוניה. מי שרוצה כתר שהכי משתלם מבחינה כלכלית אז הבחירה הטבעית עבורה תהיה כתר חרסינה על בסיס מתכת לא אצילה (כתר PFM)

לבירורים נוספים בנושא הכתרים ניתן לפנות למרפאת שיניים של ד"ר מקלר באשדוד.


לבחירה האופטימלית המתאימה למקרה שלכם מומלץ תמיד להתייעץ עם רופא השיניים. לייעץ ומידע נוסף אתם מוזמנים לפנות למרפאת ד״ר מקלר.
להתקשר עכשיו

מרפאת שיניים באשדוד - ד״ר מקלר - רפואת שיניים איטלקית בשבילך

איך להגיע

Русский
Dr. Mekler Evgeni © 2018 - 2019