לשלוחלסגור

טיפול שורש ללא כאב בפגישה אחת. כל מה שצריך לדעת על טיפולי שורשזו פרוצדורה שמאפשרת לשמור את השיניים עם דלקת בעצב השן, דלקת בחוד השורש (גרנולומה) הנגרמת מעששת עמוקה או מטראומה או מסיבות אחרות. בהליך הטיפולי מסירים את הרקמה העצבית המודלקת (החולה) שנמצאת בתוך השן והשורש, תוך כדי שימור מקסימלי של החלק הבריא של השן.

מתי עושים טיפול שורש?

טיפול שורש עושים במקרים הבאים:

  • השן מאוד רגישה לקור או חום
  • כאבים מאוד חזקים ולפעמים גם בלתי נסבלים.
  • כאבי שיניים מעירים בלילה משינה.
  • כאבי שיניים שלעתים קרובות לא מגיבים למשככי כאבים.
  • נפיחות והפרשת מוגלה באזור השן. כל אלו הם הסימפטומים לדלקת בתוך השן. הטיפול הנדרש כדי להציל את השן ולהפסיק את הכאב והסבל הוא ביצוע טיפול שורש. בשפה עממית ניתן להגדיר את הטיפול שורש כניקוי וחיטוי פנימי של השן.

טיפול שורש מבצעים בד"כ בשיניים עם מחלה במוך השן שנגרמה מעששת עמוקה או טראומה, לרוב הנזק מתבטא בכאבים מאוד חזקים וספונטניים .דלקת במוך השן (העצבים וכלי הדם בתוך השן) שלא קיבלה טיפול מתאים יכולה להתפתח לאבצס עם נפיחות כאבים חזקים וחום גבוה.

ישנם מקרים בהם הנזק פחות מורגש ע"י המטופל. מוך השן מת בתהליך איטי (נקרוזה) והדלקת מתרחבת ופוגעת ברקמות שבתוך השן, עם הזמן הדלקת ממשיכה החוצה לעבר העצם שמסביב לשורש, וגורמת להיווצרות גרנולומה או ציסטה. סיבות נוספות לפגיעה במוך השן הן טראומה או השחזת השן לצורך הכנת והרכבת כתר.

טיפול שורש בחותכת עליונה 22
טיפול שורש בחותכת עליונה 22

מה התנאים לביצוע טיפול שורש?

ביצוע טיפול שורש מותנה במספר תנאים בסיסיים:

1.יש מספיק עצם בריאה סביב השן (לשן יש מערכת תמיכה גרמית תקינה) וחניכיים בריאות

2.כאשר החלק הבריא של השן מספק בכמותו

3.כאשר יש טעם להציל את השן מבחינה פונקציונלית ואסתטית במסגרת תוכנית טיפול כוללת.

איך מתבצע טיפול שורש?

טיפול שורש נעשה לאחר ביצוע אבחנה מדויקת שכוללת צילומי שיניים טרום טיפוליים ובידוד איזור הטיפול עם סכר גומי - יריעת גומי שמפרידה את השן מיתר הפה ומונע חשיפת השן המטופלת לחיידקים הנמצאים בחלל הפה באופן טבעי.

לאחר מכן מתבצעת פתיחת השן דרך חלון קטן בחלקה העליון של השן ודרכו נעשה ניקוי וסילוק של כל הרקמות המזוהמות בתוך השורש.

מהם השלבים של טיפול שורש?

טיפול שורש מתחלק ל-5 שלבים עיקריים:

  1. ביצוע הרדמה מקומית בעזרת חומרי הרדמה כגון (Lidocaine, Articaine, Mepivacaine)
  2. הרכבת סכר גומי ולאחר מכן סילוק עששת וסתימות הישנות מהשן. השלמת השן לפני טיפול שורש כוללת בניית קירות החסרות.
  3. רופא שיניים בעזרת הכלים המכניים הזעירים מוציא את הרקמות החולות מהשורש
  4. ניקוי כימי עם חומרים אנטיספטיים חזקים (סודיום היפוכלוריט, מי חמצן, ותמיסת EDTA בריכוז של 17%) שמבצעים עיכול של חומר ביולוגי בתוך השורש.
  5. סתימת שורש שמורכבת ממילוי תעלות בעזרת דבק וגוטה פרקה (גומי ממקור טבעי עם תאימות ביולוגית גבוה)

איזה צילומי רנטגן נדרשים לטיפול שורש?

תוך כדי הטיפול מתבצעים מספר צילומי רנטגן. צילום פריאפקאלי לפני הטיפול, לטובת האבחנה ובדיקת האנטומיה של השן. צילומי ביניים לטובת בקרת הליך הטיפול, וצילום סופי לאחר סיום הטיפול שורש שמדגים את התוצאה הסופית.

הכלי הנוסף שמשמש את רופא השיניים זה Apex Locator - כלי דיגיטלי שמודד את אורך התעלות בתוך השורש.

שאלות נפוצות על טיפול שורש

האם טיפול שורש כואב?

בדרך כלל טיפולי שורש אינם כואבים, בתחילת הטיפול מורדם האזור על ידי זריקות הרדמה, שמאפשרות טיפול ללא כאב. במידה והשן נשארת רגישה לאחר ההרדמה המקומית, יש אפשרות להוסיף הרדמה נוספת ישר לתוך עצב השן שמרגיעה את כל הכאבים.

לאחר הטיפול יכול להופיע כאב מקומי ויש צורך להשתמש במשככי כאבים אך כאב זה הינו זמני ולרוב חולף מעצמו תוך זמן קצר.

כמה זמן אורך טיפול שורש?

הזמנים לביצוע טיפולי שורש התקצרו באופן משמעותי ביחס לעבר, כיום טיפול שורש מתבצע בפגישה אחת שנמשכת בערך כשעה.

איך אפשר להימנע מטיפול שורש?

הסיבה העיקרית הכי נפוצה שמובילה לטיפול שורש היא עששת.

היום אפשר להימנע מעששת בעזרת תזונה מתאימה והיגיינת פה מיטבית הכוללת ניקוי אבן אצל שיננית באופן קבוע ובדיקות תקופתיות אצל רופא שיניים. באופן זה מתאפשרת אבחנה מוקדמת של עששת התחלתית וביצוע סתימות קטנות כטיפול מונע לנזקים גדולים כגון נזקים המובילים לטיפולי שורש.

מה עושים לאחר טיפול שורש?

לאחר ביצוע טיפול שורש יש להימנע מאוכל ושתייה חמה עד שאפקט הרדמה לא עובר כדי להימנע מפצעים וכוויות בחלל הפה. בימים הראשונים לאחר טיפול שורש יכול להופיע כאב בשן שטופלה. הכאב זה מצריך במקרים מסוימים נטילת משככי כאבים.

מה קורה עם השן לאחר טיפול שורש?

השן לאחר טיפול שורש הופכת ליותר חלשה ושברירה, לכן עד גמר הטיפולים המשקמים (מבנה ,כתר זמני וכתר קבוע) יש להימנע מאכילה של מאכלים קשים על השן.

מה עושים אחרי טיפול שורש?

לאחר סיום טיפול שורש אסור לאכול מאכלים דביקים כגון מסטיקים או ממתקים מסוימים כי הם עלולים להוציא את הסתימה הזמנית שאוטמת את השן בסיום טיפול שורש.

לאחר ביצוע טיפול שורש יש לבצע את המבנה בהקדם האפשרי הזמן האופטימלי הוא 7-10 ימים. שהייה ממושכת עם הסתימה הזמנית גורמת לדליפת חיידקים לתוך השן ומגבירה סיכויים לשבירת השן תחת עומס מכני בלעיסה.

האם ניתן לא לעשות כתר לאחר טיפול שורש?

בדרך כלל לאחר טיפול שורש יש צורך לבצע מבנה, כתר זמני וכתר קבוע, אך במקרים מסוימים ניתן גם להסתפק רק במבנה או סתימה.

אם הדלקת בשן לא נגרמה כתוצאה מעששת נרחבת אלא מסיבות אחרות והמבנה האנטומי של החלק הכותרתי שמור מאוד ניתן לבצע טיפול שורש מבלי להחליש יותר מדי את מבנה השן. במקרים מסוג זה ניתן לבצע סתימה לאחר טיפול שורש ובזה לסיים את הטיפול.


לבחירה האופטימלית המתאימה למקרה שלכם מומלץ תמיד להתייעץ עם רופא השיניים. לייעץ ומידע נוסף אתם מוזמנים לפנות למרפאת ד״ר מקלר.
להתקשר עכשיו

איך להגיע

עברית
Dr. Mekler Evgeni © 2018 - 2020